Results from British Junior Festival - British Juvenile Ballroom Championship Tuesday, 18 April 2017
Check how to advertise your product with us

British Junior Festival
England - Blackpool Monday, 17 April 2017

British Juvenile Ballroom Championship Tuesday, 18 April 2017

Final

1  Artem Panasenko & Darya Yasenovskaya Ukraine
2  Georgiy Kulev & Maria Ivanova Russia
3  Andrej Sergeev & Polina Golovina Russia
4  Artemiy Hoba & Alika Porokhnyavaya Russia
5  Maksim Tereshin & Ulyana Zelikovskaya Russia
6  Cheng Hui Li & Wan Tong Li China
Do not like adverts?   Become a member!

Semi-final

7  Maxim Berezkin & Anna Panova Russia
7  Vladimir Makarov & Sofya Dozora Russia
9  Ernests Aksels Dimants & Marija Pascenko Latvia
10  Kirill Zhurenko & Elizaveta Peregudova Ukraine
11  Maksim Mendeleev & Valeriya Chuvashova Russia
11  Ivan Zazybov & Anastasiya Fornalchuk Ukraine

Do you want to look like our Elite Performers? Order your dancewear, shoes, accessories from our shop or visit us on-line.

Quarter-final

13  Oleksij Babko & Anastasia Bobranitska Ukraine
13  Bogdan Chajka & Anastasiya Ivaskiv Ukraine
15  Alexei Kozihin & Kseniya Kovalenko Russia
16  Masaki Kinoshita & Ai Yamaoka Japan
16  Kostyantin Martinovich & Vìktoriya Tarashchenko Ukraine
16  Artem Romanenko & Kira Shugurova Ukraine
19  Maksim Grevtsev & Polina Tatarintseva Russia
19  Aleksander Johanson & Adriana Johanson Estonia
19  Danil Kuptsov & Margarita Lukyanova Russia
19  Ivan Oleksin & Kamila Novoselova Ukraine
23  Daniil Afonin & Vlada Gajdaj Ukraine
23  Nikita Dubenko & Vlada Ziborova Ukraine
23  Robert Polinkevich & Elizaveta Burunova Russia

Round 3 (top 48)

26  Artem Girdo & Valeriya Komogorova Russia
26  Richard Eric Rinne & Marie Heleen Pais Estonia
28  Max Draper & Olivia King England
28  Timofey Goncharuk & Elena Kovalenko Ukraine
28  Karim Nabiullin & Anastasiia Annenkova Russia
28  Timofej Petruk & Anna Yakunkina Ukraine
32  Kirill Alekseev & Mariya Prohorova Russia
32  Dmitro Gorobets & Ivanna Prijmak Ukraine
32  Markus Andreas Otsmaa & Anete Vaha Estonia
35  Arti Aavik & Milana Maasik Latvia
35  Alexander Leytland & Vitaliia Shpakova Russia
37  Stefan Kagadi & Maria Soitonen Finland
38  Cristian Cepoi & Malgosia Pavlak Ireland
39  Ilya Kondrikov & Aleksandra Ionina Russia
39  Nikolay Putilin & Anastasiya Zhaglina Russia
39  Aleksej Smirnov & Elena Sinenko Ukraine
42  Max Bonici & Molly Mae Sherry England
42  Maxim Morris & Mercedes Birch England
44  Joshua Bonici & Kerry Sui Ireland
44  Oleksandr Vitiv & Anastasiya Lazarenko Ukraine
46  Karmel Sumkin & Rita Shtutland Israel
47  Anton Kotlinskiy & Elena Tsareva Russia
48  Noah Latham & Sienna-Grace Burke England

Round 2 (top 96)

49  Daniel Novikov & Mishella Vishnevskiy USA
50  Eric Kashkevych & Daria Andreyev USA
51  Fedor Dugin & Diana Perevertajlo Russia
51  Sverrir-Thor Ragnarsson & Agusta Rut Andradottir Iceland
51  Yuta Watanabe & Meria Konishi Japan
54  Luke Bendall & Phoebe Draper England
54  Kian Breen & Holly Breen England
54  Andriy Shcherbakov & Ilona Skulska Poland
57  Arsenii Vorobyev & Diana Leskinen Finland
57  Chenxi Wang & Xinyi Li China
59  Ron Levin & Ziso Ron Israel
59  Vladislav Shumskij & Diana Bakal Ukraine
59  Hang Yuan Zhang & Ming Jia Zhou China
62  Semen Kruglov & Kapitalina Matveenko Russia
62  Xuan Wen Qiu & Shi Qing Miao China
62  Andrew Tesler & Anna Bogutsky USA
62  Adam Breki Tryggvason & Elísabet Bogey Gapunay Iceland
66  Shixian Liu & Siya Liu China
67  Kadyn Andrews & Natasha Irons England
67  Fei Hao Chen & Yi Xin Zhang China
69  Marat Akautdinov & Elizaveta Tsymbalyuk Russia
70  Jake Berg & Anna Talis USA
71  Fergus Woolaway & Lily Moore England
72  Benedikt Einar Bjornsson & Bjarney Edda Luoviksdottir Iceland
73  Alexander Mikhalin & Anna Filatova Russia
74  Ethan Jamaes-Cartwright & Lily Crane-Morris England
74  Leon Kastanos-Kompan & Arina Rukavitsyna Russia
76  Yahor Khamko & Diana Bloshentseva Byelorussia
76  Bjorn Kristinsson & Eva Karen Olafsdottir Iceland
76  Chen Lin & Zi Yi Liang China
79  Stephan Pagur & Laura Therese Thomsen Denmark
79  Arye Raksin & Emma Tesler USA
79  Valter Westerlund & My Narvo Finland
82  Roni Antikainen & Ronja Vikman Finland
82  Eden Olafsson & Berglind Emilia Sigurddardottir Iceland
82  Ashton Wood & Seren Rees England
85  Kaapo Tusa & Fay Antikainen Finland
86  Thordur Hugo Bjornsson & Frida Kristin Eliasdottir England
87  Birgir Hrafn Kjartansson & Hulda Margret Ragnarsdottir Iceland
88  Elias Haapalainen & Linnea Ahti Finland
88  Gudjon Erik Oskarsson & Sunneva Ros Thorgeirsdottir Iceland
88  Hilmar Mar Sigurpalsson & Thoranna Sturludottir Iceland
91  Vidar Snaer Hilmarsson & Erika Osk Hrannarsdottir Iceland
91  Emil Darri Lárusson & Freydís María Sigurðardóttir Iceland
93  Andrew Pavlyk & Melaniya Sydor USA
94  Benjamin Ahti & Hede Liis Kilp Finland
94  Gregory Karapetov & Yaryna Kurdoba USA
94  Lukas Lindberg & Malin Karell Finland

Round 1 (top 99)

97  Tryggvi Kristinn Sveinbjornsson & Briet Valdis Reeve Iceland
98  Mark Kastanos-Kompan & Elizaveta Chelnakova Russia
99  Sebastian Olafsson & Katrín Klara Ásgeirsdóttir Iceland
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}

{11}



#{text}