Results from British Junior Festival - Junior I Ballroom Monday, 17 April 2017
Advertisement
If you do not want to see those adverts Become a member!
Check how to advertise your product with us

British Junior Festival
England - Blackpool Monday, 17 April 2017

Junior I Ballroom Monday, 17 April 2017

Final

1  Dmitriy Rodin & Elizaveta Perepelitsa Ukraine
2  Andrey Sokolov & Polina Kulakova Russia
3  Fedor Salnikov & Anna Mamedova Russia
4  Mihail Bokij & Mìla Kovalova Ukraine
5  Leonid Troyanov & Valeriya Sergeyeva Russia
6  Bo Han Sun & Li Sha An China
Do not like adverts?   Become a member!

Semi-final

7  Roman Shirokiy & Alina Kusner Ukraine
8  Aron Logi Hranannarsson & Halldora Isold Thordardottir Iceland
8  Danilo Kifa & Katerina Ostapyuk Ukraine
10  Mark Chilcote & Ilinca Badic England
10  Kirill Kurbatov & Alexandra Revel-Muroz Russia
12  Ron Dobrjanski-Piirsalu & Sofia Tsizova Estonia
13  Mihail Galich & Sofiia Skorobagach Ukraine

Quarter-final

14  Ryan Bendall & Alana Salter England
14  Duan Cheng Gui & Wang Zi Bing China
14  Egor Volkov & Ekaterina Fabrina Russia
17  Vladislav Koshelev & Elena Saetskaya Russia
17  Andrew Lan & Sarah Huang Taiwan
19  Oleg Chernyshev & Veronika Gireyko Russia
19  Artem Fedyaj & Darina Zelenska Ukraine
19  Jamie Meah & Mia Mazzitelli England
19  Aleksandr Mysyk & Darya Karpuhina Ukraine
19  Aleksej Ziridis & Antoniya Verbitskaya Ukraine
24  Joshua Ginzburg & Sophia Kouznetsov USA
24  Ivan Speranskij & Daniela Koretska Ukraine
24  Igor Stifutin & Polina Kalashnikova Russia

Round 2 (top 50)

27  Maksim Apaev & Margarita Evstigneeva Russia
27  Alexander Boden & Dìana Bogdan Ukraine
27  Nikita Shchukin & Anastasia Pozhidaeva Russia
30  Meir Elkaslasi & Moran Moshe Israel
30  Ivan Ivanyk & Aleksandra Proshina Ukraine
32  Mason Bevan & Millie Davies-English Wales
32  Nikita Koscicas & Marina Morris England
34  Georgiy Alekseev & Viktoriya Mikhailova Russia
34  Wojciech Kuzma & Daria Nowak Poland
34  Ben Margolin & Agam Yizhak Israel
34  Qi Chao Xu & Xia Chu China
38  Atli Thor Gislason & Katrin Jana Gudbjornsdottir Iceland
38  Jia Xin Jin & Ming Xuan Li China
38  Fionn Nolan & Issy Dulam England
38  Lauritz Thoresen & Emilia Swann England
38  Lewis Tutty & Sophie Heyworth England
43  Oleg Gnatejko & Mariya Melnikovich Ukraine
43  Ariel Zaidman & Eden Zaltsman Latvia
45  Korey Andrews & Madison Ingoldsby England
46  Steven Golovin & Arijana Zarankaite Ireland
46  Mikhail Maslov & Anna Tikunova Russia
46  Egor Nugaev & Alina Pervukhina Russia
49  Gleb Gavrilicenco & Jana Gavrilicenco England
49  Einar Ernir Magnusson & Selma Lind Arnadottir Iceland

Round 1 (top 62)

51  Griffin Cooney & Kalina Botchev USA
51  Hinrik Óli Gunnarsson & Rakel Asgeirsdottir Iceland
51  Liu Yi Kun & Tan Xiao Jun China
51  Fannar Kvaran & Bryndis Rosa Armesto Nuevo Iceland
51  Gabriel White & Lyubov Morgan USA
56  Finnur Hugi Finnsson & Asta Maria Armesto Nuevo Iceland
56  Mikola Panchenko & Sofìya Alba Ukraine
58  Felix Einarsson & Asdis Maria Davidsdottir Iceland
59  Stanislav Zhilin & Aleksandra Rakova Russia
60  Joseph Dalton & Amelia Hopkinson England
61  Asgeir Valur Kjartansson & Andrea Kristín Andrésdóttir Iceland
61  Oliver Woods & Yasmin Murray England
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}

{11}



#{text}